Skip to content

Historie

Rocková skupina Intolerance vznikla v roce 1978 z hudebníků žijících ve Štítné nad Vláří a Brumově-Bylnici.
Mezi zakládající členy kapely patří kytarista a zpěvák Jan Fojtík, bubeník Antonín Bačo, kytarista Radek Soural a baskytarista Václav Liška. Kapelníkem byl František Tkadlec.Tato sestava fungovala do roku 1982, kdy na místo baskytaristy přišel Víťa Lysáček ( převzal i roli kapelníka ), jinak taky člen skupiny Symbioza, kde hraje na tenorsaxofon a flétnu. Další změna v sestavě přišla v roce 1984, kdy kytarista Ivan Strnad vyměnil Radka Sourala.
Kapela se v té době nesmazatelně zapsala do srdcí bigbeatových fanoušků nejen díky samotné muzice, ale také díky pověsti, kterou si záhy vysloužila. Za minulého režimu se kvůli vysokým návštěvnostem svých tanečních zábav (kdy se na ně lidé sjížděli nejen z blízkého okolí, ale i z jiných okresů), stala nepohodlná vládnoucí garnituře místního kraje.
Také zmínka na radiostanici Svobodná Evropa, že skupina Intolerance je snad jediným nositelem kultury na Valašsku, tehdejším mocným příliš neseděla.
Nicméně kapela pokračovala ve svém poctivém bigbeatu, kdy vedle klasických převzatých hitů rockových kapel té doby, vytvářela své vlastní skladby, jejichž popularita přetrvala až do dnešní doby. Ovšem pár změn v obsazení ještě nastalo.
V roce 1987 odchází bubeník Antonín Bačo a místo něho přichází Vojtěch Rosenberg a pár dní na to i nový zpěvák Ladislav Loucký, jinak také zpěvák v kapele Jiří Schelinger Revival. Skupina v nové sestavě fungovala do roku 1990, kdy na místo Vojtěcha Rosenbergra, který musel narukovat, přichází na rok Olin Škrabal. Po návratu z vojny se Vojtěch Rosenberg vrací na své místo a kapela v obsazení: Fojtík, Lysáček, Strnad, Loucký a Rosenberg pokračuje až do dnešních dnů.
V roce 1999 skupina nahrála v bzeneckém studiu Shaark své 1. CD pod názvem INTOLERANCE, na kterém je 14 rockmetalových skladeb původní tvorby.
V roce 2004 skupina nahrává své 2. CD BAR AMERIKA ve studiu Unart ve Slavičíně, které si za svou krátkou dobu vysloužilo vynikající pověst. To se projevilo i ve výsledném zvuku. Na CD je 15 rockmetalových vlastních skladeb.
V roce 2006 se skupina stává vítězem za měsíc červenec v Rockové 12 na rádiu Rock max / bývalé AZ Rádio / s celkovým počtem 914 hlasů.
1. 9. 2006 skupině znovu vychází CD BAR AMERIKA u firmy Popron.
29. 10. 2006 se skupina objevuje v TV Óčko v pořadu Hydepark se svým klipem BAR AMERIKA.
29. 4. 2007 následuje druhý videoklip LÁSKA MÁ – opět TV Óčko a pořad Hydepark – skupina skončila v hlasování fanoušků na 2. místě.
V prosinci léta páně 2010 odchází do rockového nebe dlouholetý člen kapely a vynikající kytarista IVAN STRNAD.
V roce 2011 vychází CD ANDĚL, provázený stejnojmenným videoklipem, který natočil MEJLA BASEL. Je to zároveň poslední album, které IVAN STRNAD ještě stihl natočit.
V roce 2012 přichází do kapely noví kytaristé DAVID BUBELA a VOJTĚCH ŠIMONÍK. V roce 2015 přichází do skupiny MICHAL BANOVSKÝ, člen skupiny Donor a taky synovec dlouholetého člena kapely IVANA STRNADA. 23. 3. 2016 se skupina účastní jako předkapela turné Rebelie rebelů Radegast Tour 2016 skupiny CITRON, které trvá do 30. 4. 2016.

Koncem roku 2018 a začátkem roku 2019 skupina nahrává ve studiu Intolerance nové album. Tento počin vychází v červnu 2019 a nese název MŮJ SVĚT. Tentokrát se jedná o 2 CD, kde na 1.CD jsou nové skladby a na 2. CD výběr balad z minulého období. Výbornou práci odvedl zejména Michal Banovský, který skladby výhradního autora Jana Fojtíka s autorem samým ve studiu nejen nahrál, zaranžoval a převedl do digitální podoby, ale svými kytarovými sóly a hrou samou dokázal, že je důstojným pokračovatelem svého strýce Ivana Strnada. Mastering proběhl ve studiu Rolanda Grapowa – ex Helloween a Masterplan. Mix a produkci měl na starost Leo Holan – ex Škwor. Graficky zpracoval Mejla Basel, jako ilustrace byly použity obrazy zesnulého kytaristy Ivana Strnada.